: امروز
× تماس با ما 4988 647-713
×   \

هنگامی که مالکان تجارت آغاز به طراحی یک لوگو می کنند، ممکن است ماموریت آنها لوگو باشد اما در حقیقت آنچه آنها به دنبال آن هستند یک برند است. چون اغلب افراد جذب برند شده و عاشق آن می شوند، و همین دلیلی می شود که همیشه به دنبال آن برند باشند.

یکی از ابهاماتی طراحی این است که  فاقد هرگونه شفافیت در  واژه شناسی است. محتوای طراحی می تواند گمراه کننده باشد. پس برای یک کسب وکار طراحی لوگو، برند یا هویت برند به چه معنا است؟

لوگو نوعی علامت است که یک شرکت را قابل شناسایی می کند، درست همان حسی که افراد نسبت به شنیدن نام یک مکان در سرتاسر دنیا به آنها دست داده می شود. یک برند،  در واقع هدف یک شرکت است که به صورت تصویر درآمده است؛ در واقع قلب و روح یک کسب و کار است که به شکلی مطلوب حقیقتش را در خود پنهان کرده است. هویت یک برند، عبارت کسب و کار است و می تواند انعطاف پذیر باشد و باعث رشد شرکت شود.

قوی ترین برند ها را رهبرانی می سازند که به فراتر از لوگو دقت می کنند، به آن لوگو نفس و زندگی داده و آن را به شکلی تبدیل می کنند که وارد زندگی می شود.

در این جا به 5  نمونه از سازمانهای بزرگ و کوچکی اشاره می کنیم که از طراحی برای رفتن به فراتر از یک مارک یا علامت استفاده کرده و برندی قوی ایجاد می کنند.

The People’s Supermarket

این انجمن طراحی لوگوی خود را به London-Based Unreal داد، که به نوعی نشان دهنده ی دموکراسی و ماهیت همگانی بودن بازار می باشد.با نقاشی زرد رنگ خورشیدی به روی  نوشته ی برند، یعنی "برای مردم، با مردم" تاکید شده است، همچنین تصاویر ابزارهای  بازاریابی و  برندهای متفرقه نیز مانند قهوه ی افراد و آشپزخانه ی مردم به تصویر درآمده است.

باهوش ترین به آن طرحی است که عمدا به گونه ای طراحی شده که بتوان آن را به محصول خریداری شده توسط افراد و ابزارهای خرده فروشی، افزود و نوعی بازاریابی کرد، که این خود نشان دهنده ی ماهیت دموکراسی محل بازار است.

Makers & Merchants

 

طراحان اغلب این جمله را می شنوند که لوگو یمان بایست با حروف بزرگ نوشته شوند؛ اما بهترین برند به صورت ظریف نمایش داده می شوند. Makers & Merchants گروهی در انگلستان، دامنه ای کالاهای خانگی و تغذیه را با مشارکت هنرمندان سرتاسر جهان می سازند. چالش برندگذاری این چنین پروژه ای این است که چگونه محصولاتی متنوع را به شیوه ای منسجم و یکپارچه، بدون اینکه هر مقوله یکپارچگی و خاص بودن خود را از دست بدهد، متحد کنیم.

در مواجهه با این چالش، London-based Horse Studio نوعی برندگذاری پورتفولیو ایجاد کرد در آن،  الگوهای مختلف، متن زمینه و سلیقه های مختلف، با یک نقاشی قرمز رنگ به صورت متحد و واحد درآمده بود.

Mast Brothers Chocolate

برای آنچه که به عنوان کسب و کار خانوادگی کوچک در بروکلین آغاز شد، Mast Brothers Chocolate برندی بسیار قدرتمنداست. این لوگو ساده و پرمعنی است، کپی پیرامون برند، به نوعی نمایانگر دانش، منبع و صنعت نهفته در پشت محصول است و از سوی دیگر بسته بندی محصول نیز  جعبه ی شکلاتی را به نوعی اثر هنری تبدیل می کند.

هر الگو منحصر به سلیقه مکانی است که برای آن بسته بندی می شود، که به نوعی خلاقیت ساخت آن جعبه ی شکلاتی را نشان می دهد.

هر شرکتی برای ادامه وبقای خود می بایست رشد  کند، اما Mast Brothers در واقع با توسعه ی هوشمندانه ی برند خود به این مهم دست یافته است.

ساخت یک برند برای یک شهر کار چندان آسانی نیست، بخصوص زمانی که این برند قرار است برای شهری باشد که هم از نظر فرهنگی و هم از نظر سیاسی شهر متفاوتی است، یعنی ملبورن، استرالیا. آژانس محلی لاندور استرالیا نوعی سیستمِ  طراحی برای شورای شهر ملبورن ایجاد می کند که نمونه ی بزرگی از  رویکرد برندگذاری "سر،قلب، روح" است. نوعی M روی لبه،  رنگ و الگو را برای آن بخش از شهر، حکومت یا برنامه تغییر می دهد، همچنین نوعی سبک جغرافیایی که این الگوها ریشه در آن دارند،  به عنوان نوعی علامت زبان دوم،و تبلیغات موازی، فراتر از لوگو می رود. با ایجاد سیستمی انعطاف پذیر که هم قابل شناسایی و هم قابل انعطاف است تا بتواند دامنه ی وسیعی از نیاز ها را رفع کند، این برند می تواند همزمان با گسترش و پیشرفت شهر پیرامون آن، خود نیز گسترش یابد.

The Girl + The Bull

 

شاید قبل تر اینگونه تصور می شد که یک رستوران خوب برای اینکه بتواند جذب مشتری کند و به چشم آید،    می بایست غذاهای خوشمزه  و باکیفیتی ارائه دهد اما امروزه خیر، بلکه طراحی یک لوگوی مناسب می تواند باعث رشد قابل توجه رستوران شود. The Girl + The Bull رستورانی است در شهر پاراناکو در فیلیپین که برندگذاری آن توسط Manila-based Serious Studio نشان دهنده ی نه تنها گرمای آشپزی بلکه ارتباط موجود میان سرآشپز و مواد اولیه است.

تصویر نیم رخ دختر و صورت گاو، مصرف کننده را به یادِ زادگاهِ تغذیه ی آنها و افراد با استعدادی که این مواد غذایی را به دست ما می رسانند می اندازد. قلم زنی کلاسیک آن به ما نوعی احساس خانگی نسبت به تصویر برند می دهد. گرمای برند و گنجایش غذا، ترکیب برنده ی این لوگو است.

 

 

تعداد بازدید : 195 |تاریخ : 1395/05/05 | Admin : توسط   تعداد نظرات : 0
( 1 ) ( 0 )

: نظرات
ثبت نظرات ارزشمند شما : (* فیلد های اجباری )