: امروز
× تماس با ما 4988 647-713
×   \

چگونگی راه اندازی یک کسب و کار

آیا به دنبال راه اندازی یک کسب و کار هستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ آیا نگران خطراتی هستید که ممکن است به هنگام شروع کسب و کار خود با آنها مواجه شوید؟

بهتر است برای کسب و کار خود یک طرح آماده کنیم .همان اندازه که راه اندازی یک کسب و کار مهم است و نیاز به برنامه ریزی دارد تهیه ی طرح کسب و کار بسیار مهم است و نیاز به  آماده سازی و برنامه ریزی دارد.

ممکن است این سوالات را از خودتان بپرسید که چرا به یک طرح کسب و کار نیاز دارم؟ چرا بدون آن نمی توانم کسب و کار را به بازار بکشانم؟.

 اهمیت یک طرح کسب و کار را نمی توان دست کم گرفت.

یک طرح سرمایه گذاری به ما کمک می کند:

 1. قبل از هرکاری بهتر است طرح کسب و کار خود را تعریف کنیم ومشخص نماییم  چگونه به دنبال رقابت هستیم.
 2. بازار و جایی که شرکت  می خواهد در آن بازار  رقبا داشته  باشد را شناسایی کنیم
 3. محصولات خود و نیز دلیل جذب مردم به محصولات خود را صریحا تعریف کنیم
 4. چگونه می خواهیم محصولی را که تعریف کرده ایم را به بازار عرضه کنیم.
 5. شناسایی و بیانِ چگونه عمل کردن به  کسب و کار را و ایجاد یک طرح عملیاتی برای پشتیبانی از آن عملیات ها را به تصویر می کشیم

تمام این فعالیتها به ما  کمک می کند تا بتوانیم و منابع و  افراد مدیریت کنیم همچنین می بایست وظایف مدیریتی و روش های انجام این وظایف را نیز تعریف کنید.

با یک بار انجام همه این مراحل وقت آن می رسد که نتایج سرمایه گذاری خود را طرح ریزی کنید و یک طرح مالی شفاف را ایجاد کنید که به ما در شناسایی چگونگی عملکرد یک کسب و کار در همه ی زمانها کمک خواهد کرد.

هم اکنون با انجام همه ی آنها متوجه خواهیم شد که کدام یک از همه ی این ها که به هنگام آغاز یک کسب کار با آن مواجه هستیم، از همه با اهمیت تر است و می بایست به آن  در کسب و کار جایگاه ویژه ای دهیم.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشیم که  همه ی عناصر یک طرح کسب و کار با یکدیگر مرتبط نمی باشند. با این حال همه ی اینها مولفه های ی طرح و کسب و کار هستند و باید  آنها را عملا انجام دهیم.

اولین گام در نوشتن یک طرح کسب و کار بیانِ مساله با مشکلی است که ما می خواهیم آن را حل کتید. آیا این مشکلی است که مردم حاضرند بابت آن  به شما مبلغی بپردازند تا آن را حل کنید؟

ما می بایست تعریف کنیم که:

چه کسی مشکل دارد؟ آیا یک شرکت است یا یک فرد؟ همواره تعریف کنیم که مشتری معمول ما چه کسانی هستند؟

سپس به این فکر کنیم که این مشکل تا چه اندازه جدی و بزرگ است؟ برای مشتری های ما تا چه حد این مشکل بزرگ به نظر می رسد؟

آیا مشکل آنها پیرامون هزینه است؟ یا مشکل زمان دارند؟ آیا مشکل آنها کیفیت است و شما می توانید با بهبود این کیفیت ها آنها را به سمت خود جلب کنید ؟

با نوشتن این طرح باید آن را در اختیار مشتر ی های خود قرارداده تا  آنها نیز آن را بخوانند و بگویند: من این مشکل را داریم. لطفا آن را رفع کنید. اینجا همان جایی است که دامنه برای ارائه  محصولات یا خدمات شما باز می شود.

درحالی که طرح کسب و کار خود را می نویسیم،  داشتن شناخت صریح و شفاف از اندازه ی بازار بی تردید می تواند به ما کمک بسیاری کند تا بدانیم بازاری که می خواهیم  در آن نفوذ کنیم، تا چه اندازه جذاب است.

اندازه گیری بازار

 1. آیا بازار متشکل از کسب و کار هاست؟ و آیا مشتری ها را شامل می شود؟
 2. در بازار مورد نظر ما چه مجموعه ای  از افراد وجود دارند؟
 3. بازار خود را چگونه  سازماندهی می کنم؟ با محصول، با بخش بندی جغرافیایی .و ....
 4. برخی از ویژگی های مشترکی که مشتری ها در آن بازار ها و جود دارند را ذکر می کنیم.

اندازه مرکر سود

هم اکنون اندازه ی مرکز سود چه قدر است؟ آیا آن مرکز سود، مبالغ  قابل دسترسی در بازار است؟

روش هایی که با استفاده از آنها می توانید بازار را اندازه گیری کنیم عبارت اند از:

 1. بررسی تحقیقات بازاری
 2. جمع آوری گزارش های تحلیل گران

حتی بررسی گزارش های که رقبای ما می دهند و اندازه گیری بازاری که توسط آنها صورت می گیرد نیز می تواند به ما کمک کند.

یک اندازه گیری مناسب از بازار به ما خواهد گفت که چه کار باید انجام دهیم تا مقیاس کسب و کار خود را اندازه گیری کنیم. همچنین این اندازه گیری به ما کمک می کند تا بدانیم آیا این بازار به اندازه ی کافی جذاب است تا باعث بازگشت سرمایه ی فرد شود؟

ما قرار است برای ایجاد این کسب و کار در آن سرمایه گذاری کنیم، پس ما باید بدانیم چه حجمی از بازار، آن بیرون قرار دارد که ما را قادر به تسخیر آن هستیم. پس به وضوح پیدا است که هرچه بازار بزرگ تر باشد، جذاب تر است.

تعداد بازدید : 166 |تاریخ : 1395/08/15 | Admin : توسط   تعداد نظرات : 0
( 0 ) ( 0 )

: نظرات
ثبت نظرات ارزشمند شما : (* فیلد های اجباری )